21 marca uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem wychowawców Marioli Lachowskiej i Doroty Majchrzak przygotowali inscenizację z okazji pierwszego dnia wiosny. Dzieci z radością wcieliły się w role i z zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności. Śpiewem, tańcem i radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę. Całość dopełniły ciekawe stroje przygotowane przez rodziców. Przedstawienie obejrzały dzieci z klas I-III. Wszyscy świetnie się bawili.
28 marca w gminnej hali sportowej w Radoszycach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców rocznik 2008/2009. Do rywalizacji o tytuł mistrza powiatu i awans do finałów wojewódzkich stanęły trzy drużyny: SP 1 Końskie, SP Kłucko i gospodarz SP Radoszyce. W pierwszym meczu SP Radoszyce wygrała z SP Kłucko (7:3), w drugim spotkaniu SP 1 Końskie pokonała SP Kłucko (7:6), a w decydującym trzecim spotkaniu SP Radoszyce zwyciężyła z SP 1 Końskie (9:5). Zwycięską drużynę reprezentowali: Chyb Paweł, Czarnecki Bartosz, Drab Szymon, Dulewicz Adrian, Janicki Szymon, Janiszewski Mateusz, Janus Rafał, Kałuża Dawid, Kowalewski Marcin, Krupa Piotr, Pawłowski Antoni, Pluta Bartosz, Ruszkiewicz Damian, Stolarski Nataniel, Szemberg Piotr. Podopieczni Rafała Zielińskiego czekają teraz na finał wojewódzki, życzymy im kolejnych sukcesów.
W ramach XXXI Tygodnia Kultury Języka uczniowie klasy II b odwiedzili Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie obejrzeli przedstawienie pt. „Lato Muminków”. Mieli również okazję stanąć jak prawdziwi aktorzy na scenie i animować lalki. To wszystko wydarzyło się podczas warsztatów, które prowadziła dla nich aktorka tego teatru. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że był to miło spędzony czas.
Memoriał Urszuli Marciniak to otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane przez: Fundację Matematyków Wrocławskich, Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Wydawnictwem Logi.
Drużyna w składzie: Tomasz Relidzyński (4b), Hanna Izdebska (5a), Paweł Czarnecki (5a), Magdalena Dynus (8b), Maja Mazur (8b), Mateusz Janiszewski (8b), Rafał Janus (8b) i Gabriela Lichota (8c) reprezentowała naszą szkołę w ogólnopolskim finale, który odbył się w Kielcach. Czterogodzinne zmagania zakończyły się sukcesem. Paweł, Magda, Mateusz i Rafał zostali finalistami konkursu.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie organizowanym z okazji święta liczby Pi. Celem konkursu było: połączenie sztuki i matematyki, popularyzacja liczby Pi oraz rozwijanie kreatywności uczniów.
Konkurs przebiegał w czterech kategoriach: malarstwo i rysunek, rzeźba, pozostałe dziedziny wyrazu artystycznego oraz Minecraft . Wybrane prace znajdą się w muzeum liczby Pi, które organizator planuje założyć w przyszłości.
Przedstawiamy prace wysłane na konkurs z naszej szkoły.
14 marca obchodzone jest święto niewątpliwie najsłynniejszej liczby świata, czyli liczby Pi (inaczej Ludolfiny). Dlaczego akurat tego dnia? W amerykańskim zapisie wartość liczby Pi, czyli 3.14, to data: 14 marca (w ich zapisie podajemy najpierw miesiąc, następnie dzień). W szkole uczymy się, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy, chociaż można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych czy fizycznych.
W naszej szkole w tym dniu odbył się turniej matematyczny dla klas VII – VIII, a kibicowali im uczniowie klasy VI a. Na początku wszyscy obejrzeli prezentację dotyczącą liczby Pi, a później czteroosobowe reprezentacje klas zmagały się z różnymi zadaniami.
Pierwszą konkurencją było zaprezentowanie z pamięci przez wybrane osoby jak najwięcej liczb po przecinku z rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, później zespoły prezentowały przygotowane wcześniej plakaty, rymowanki, wiersze a nawet opowiadania dotyczące ludolfiny.
W kolejnej konkurencji drużyny musiały rozwiązać „Quizz matematyczny” a ostatni etap stanowiły gry logiczne „Blokus’ i „Radosne sześciany”, które wzbudziły chyba największe emocje. Po wszystkich wykonanych zadaniach komisja podliczyła punkty oraz wyłoniła zwycięzców- drużynę z klasy 8a w składzie Julia Bosak, Oliwia Milcarz, Julia Pawłowska, Nikola Janus.
Wszyscy uczniowie biorący udział w turnieju otrzymali nagrody oraz mogli skosztować Pi-ciasteczek i babeczek Ludolfinek. Taki rodzaj zajęć miał na celu naukę przez zabawę a praktyka pokazała, że jest on bardzo efektywny w działaniu.
W dniu 14 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowarczowie odbył się XVIII regionalny etap Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Celem konkursu był wzrost świadomości narodowej uczniów, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny oraz znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków.
W Gowarczowie zaprezentowali się uczniowie wytypowani podczas szkolnego przeglądu pieśni i poezji patriotycznej, zorganizowanego w świetlicy szkolnej:
W kategorii:
– Pieśń Patriotyczna, Soliści I – IV : Anna Pakuła, Julianna Kurzyna.
– Pieśń Patriotyczna, Zespoły I – IV : duet Alicja i Eliza Kałuża.
-Pieśń Patriotyczna, Soliści V – VIII: Maciej Zieliński, Hanna Izdebska.
– Pieśń Patriotyczna, Zespoły V – VIII: grupa „3 + 1” (Alicja Kurzyna, Zuzanna Kwaśkiewicz, Anna Majchrzak i Adam Kałuziński).
W kategorii:
– Poezja Patriotyczna kl. I – IV: Tomasz Relidzyński, Mazur Zofia, Amelia Bigosińska.
– Poezja Patriotyczna kl. V- VIII: Aleksandra Elster, Maja Mazur, Magdalena Dynus.
Wszyscy uczestnicy z zaangażowaniem wykonali swoje utwory i dziękujemy im za godne reprezentowanie naszej szkoły. Dziękujemy również nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do konkursu: p. Renacie Kitlińskiej, p. Monice Pawłowskiej, p. Aleksandrze Kowalczyk, p. Annie Mysliwej, p. Barbarze Tkacz oraz p. Ewie Nowak.
Laureatem tego konkursu w swojej kategorii został Maciej Zieliński – uczeń kl. Vb. Serdecznie gratulujemy mu i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Świętujemy go, nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie osobom dotkniętym zespołem Downa. Celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Społeczność szkolna założyła kolorowe skarpetki nie do pary. Prowadziliśmy rozmowy, wykonywaliśmy zadania, oglądaliśmy filmy, a także wykonywaliśmy prace plastyczne różnymi technikami.
W marcu nasi uczniowie z klas IV-VIII zmierzyli się z arcytrudną polską ortografią. Tytuł Mistrza Ortografii w kategorii IV – VI zdobyła Natalia Milczarek z klasy VI b. Mistrzem Ortografii w kategorii VII – VIII została Magdalena Dynus z klasy VIII b. Gratulujemy! Organizatorzy: nauczyciele języka polskiego.
8 marca byliśmy na „proszonym” turnieju towarzyskim w piłce ręcznej w Królewcu. Zawody o puchar Wójta Gminy Smyków z okazji Dnia Kobiet zorganizował p. Jacek Kołodziejczyk (miejscowy wuefista).
Do rywalizacji sportowej przystąpiły 4 drużyny dziewcząt z klas 4-6: SP Królewiec, SP Mniów, SP Radoszyce i SP Stąporków. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z kl.5-6: 5A-Eliza Stasińska, Zuzanna Śliwa, Lena Świeca; 5B-Aleksandra Elster, Maja Kowalczyk; 6A-Maja Oko, Maja Popielewska; 6B-Lena Kaczmarczyk, Zuzanna Kruszyna, Weronika Lichota, Natalia Milczarek.
Zawodniczki z Radoszyc dzielnie walczyły na parkiecie, lecz poziom sportowy przeciwniczek był dużo wyższy. Zajęliśmy czwarte miejsce zbierając doświadczenie turniejowe i prezentując z meczu na mecz coraz lepszy poziom gry.
Nikt z uczestników zawodów nie wrócił do domu bez trofeów. Każda drużyna otrzymała puchar, wszystkie zawodniczki pamiątkowe medale… i po pączku na osłodę.
Jeszcze w trakcie imprezy zostaliśmy zaproszeni na tożsamy turniej w przyszłym tygodniu, tym razem z udziałem chłopców z kl. 4-6.
Opiekunem grupy był p. Jacek Skroński.