Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole (Koło Czytelnicze, opiekun: Monika Pawłowska).
7 kwietnia harcerze z 33 KDSH „Iskra” pojechali wraz z opiekunami p. M. Tkacz i p. A. Czarnecką na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Była to najbardziej zaczarowana i pełna atrakcji wyprawa, piękne krajobrazy, dzika przyroda i unikatowe zabytki. Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od kościoła i klasztoru bernardynek w Świętej Katarzynie, a następnie zdobyliśmy najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich – Łysicę (614 m n.p.m.). Kolejnym puntem naszej wycieczki było Świętokrzyskie gołoborze na Łysej Górze. Z galerii widokowej podziwialiśmy największe gruzowisko skalne o powierzchni prawie 4 ha oraz najstarszy polski rezerwat przyrody Chełmową Górę. Następnie zwiedziliśmy Święty Krzyż – sanktuarium słynące z relikwii drzewa Krzyża Św.
Wycieczka finansowana była w całości ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018 – 2030 oraz ze środków pozyskanych w ramach realizacji projektu „Skuteczni społecznie i cyfrowo – harcerski tutoring”.
Uczniowie klasy 2b i 3b pod kierunkiem p. Doroty Majchrzak i p. Marioli Lachowskiej przygotowali inscenizację pt. „Witaj Wiosno”. Przedstawienie obejrzały dzieci z klas I – III. Uczniowie radosnymi okrzykami, wierszami i piosenkami przywitali Wiosnę. Całość dopełniły ciekawe kostiumy dzieci przygotowane przez ich rodziców. Wszyscy świetnie się bawili.
W marcu rozstrzygnięty został konkurs czytania prozy w języku angielskim. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII i polegał na przesłaniu nagrania video przedstawiającego odczytanie dowolnego fragmentu prozy w języku angielskim. Ocenie podlegała wymowa, dykcja, interpretacja oraz walory artystyczne. Oto laureaci:
I miejsce – Aleksandra Elster
II miejsce – Aleksandra Szustak
III miejsce – Wiktor Sucharski, Michał Zawrzykraj.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów we władaniu językiem angielskim.
Uczniowie klasy VB realizowali w marcu projekt poświęcony mitologii greckiej. Przez miesiąc w ramach Koła Czytelniczego czytali książki nawiązujące do mitologii greckiej (np. serię Ricka Riordana o młodym herosie Percym Jacksonie, komiks „Mali bogowie”, „Kto wypuścił bogów?” Evansa, „Ja, Zeus, i ekipa z Olimpu” Schwiegera), oglądali też filmy inspirowane mitologią grecką. Na lekcjach poznawali wybrane mity i gromadzili materiały do swoich pierwszych lapbooków. Nie zabrakło też zajęć praktycznych – pracując z szablonami, uczyliśmy się, jak wykonywać interaktywne elementy lapbooka. Na zakończenie projektu uczniowie z dumą zaprezentowali swoje prace.
31 marca gościliśmy Panią Janinę Malicką – konecką poetkę. Przeprowadziliśmy wywiad, przygotowaliśmy podziękowania. Pani Janina opowiedziała nam, jak powstawały jej wiersze, recytowała je. Nasi wychowankowie obejrzeli tomiki wierszy. Chętni uczniowie czytali wybrane fragmenty z twórczości naszego gościa.
To spotkanie było dla nas wyjątkowe i bardzo ciekawe, podziękowaliśmy Pani Janinie, za to że do nas przybyła i za to, co robi. Zachęcamy wszystkich do czytania wierszy Pani Janiny Malickiej.
22 marca klasy pierwsze wybrały się na spacer do Nadleśnictwa. Poznaliśmy zawód leśnika, zwiedziliśmy budynek Nadleśnictwa i zostaliśmy zapoznani z inicjatywą Nadleśnictwa, które stworzyło KSIĄŻKODZIELNIE – dzielenie się książkami, darowanie i wypożyczanie ich. Tematyka broszur, folderów i książek rozpowszechnia wiedzę o środowisku leśnym. W ten to prosty sposób każdy uczeń dowiedział się jak pogłębiać wiedzę przyrodniczą i poznać ciekawe szlaki turystyczne w najbliższej naszej okolicy. Dowiedzieli się również na czym polega praca leśnika.