Tradycyjnie, jak co roku uczniowie naszej Szkoły przywitali wiosnę. Dzieci z klasy IB, IIA i IIIC, pod kierunkiem pani Doroty Majchrzak, Marioli Lachowskiej, Anny Szyposzyńskiej oraz Sylwi Rozmus, przygotowały program artystyczny pt. „Witaj Wiosno”. Były wiersze i piosenki, przecudna wiosenna dekoracja oraz radosne okrzyki. Na zakończenie dziewczynki zatańczyły „Taniec Kwiatów” do muzyki Fryderyka Chopina „Walc Wiosenny”. Dziękujemy nauczycielom za przygotowanie uczniów i rodzicom za zorganizowanie pięknych strojów.
W ramach tygodnia matematyki uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Radoszycach obchodzili Międzynarodowy Dzień Liczby , który przyda 14 marca. Wszystkie klasy drugie pod kierunkiem nauczycielek matematyki pań: Doroty Jakubowskiej i Karoliny Pietrusiewicz starannie przygotowały się do uczczenia tego święta.
Każda klasa przygotowała stosowny plakat, wiersz lub piosenkę o tej ciekawej liczbie, zwanej ludolfiną. Następnie każda klasa miała zaprezentować się w konkurencji na zapamiętanie jak największej ilości cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby .Tu zwyciężyło opanowanie i taktyka, a emocji było mnóstwo.
Odbyły się także rozgrywki pomiędzy drugimi klasami, które obejmowały quiz matematyczny wiedzy o liczbie oraz układanie „radosnych sześcianów”.
Całość oceniało jury w składzie: Lidia Wydra, Izabela Lewandowska, Ewa Nowak, Marzena Pryciak, Rafał Cieślak. Na zakończenie rozdano dyplomy dla poszczególnych klas.
Uczniowie bawili się wspaniale, zaangażowani byli wszyscy z poszczególnych klas i z pewnością święto liczby na stałe zagości w harmonogramie wydarzeń szkoły.
Ponadto w piątek wśród wszystkich uczniów klas gimnazjalnych przeprowadzono „Gimnazjalnego Mistrza Rachunków”, którym została Alicja Szemberg z klasy IIIc.
Z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru siódmoklasiści wraz z wychowawcami wybrali się do założonego przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury Och Teatru w Warszawie na spektakl „Zemsta”, w którym na żywo mogli podziwiać znanych i lubianych aktorów, między innymi Cezarego Żaka, Wiktora Zborowskiego, Artura Barcisia, Zofię Zborowską, Michała Pielę, Violettę Arlak.
Miłą niespodzianką i niezapomnianym przeżyciem po przedstawieniu była możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z artystami oraz rozmowa i autografy od p. Zofii Zborowskiej, odtwórczyni roli Klary.
Matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche” liczby, abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i świetna przygoda. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, przez cały tydzień bawiąc się matematyką. Oto nasze spotkania z matematyką:
I. I Wewnątrzszkolny Konkurs Matematyczny „Mistrz Rachunków”.
Laureaci: Daria Janus – klasy czwarte
Kacper Gajda – klasy piąte
Julian Kitliński – klasy szóste
Michał Szustak – klasy siódme.
II. Wystawa zdjęć wysłanych na konkurs „Matematyka w obiektywie”. Obecnie zdjęcia można obejrzeć w sali 23.
III. Mecz matematyczny „Matematyka od kuchni”, w którym wzięli udział przedstawiciele klas szóstych i siódmych. Poziom był bardzo wyrównany. Pierwsze miejsce zajęły klasy: VI b, VII a i VII b.
IV. Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”. Test pisało 91 uczniów naszej szkoły.
V. Gry i zabawy matematyczne i logiczne. Uczniowie bardzo chętnie grają w „Blokowanie”, składają sześciany i tworzą przestrzenne budowle z patyczków i kuleczek.
VI. Kurs haftu matematycznego często zwanego „malowaną matematyką”.
Wykonuje się go nićmi na kartonie. Wzory powstają na skutek przecinania się wzajemnie odcinków. Tworzone są często na bazie figur geometrycznych: kątów, trójkątów, prostokątów, kwadratów, owali, kół, itp. Nasi uczniowie poradzili sobie z haftem doskonale.
23.03.2018 w Szkole Podstawowej w Kłucku odbył się I Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Radoszyc. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z klasy III b: Mateusz Janiszewski, Adam Pachocki, Michał Zieliński i z klasy III C Marcin Kowalewski. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim i prowadził go Pan Jacek Kiełbus. Naszych zawodników przygotował Pan Wojciech Urban. Pierwsze miejsce i Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Radoszyc otrzymał Michał Zieliński z Klasy III B. Zwycięzca rozegrał partię z Burmistrzem Miasta i Gminy Radoszyc Michałem Pękalą. Gratulujemy i życzymy dalszych szachowych sukcesów 🙂
Uczniowie kl.III B 22.03.2018 zgłębiali sztukę robienia zdjęć. Dzięki wizycie Pana Wiesława Szemberga mogli przenieś się w czasie. Pan Wiesław zaprezentował sprzęt fotograficzny sprzed lat. Opowiedział o swojej młodzieńczej pasji robienia zdjęć. Dzieci zobaczyły kliszę fotograficzną, dowiedziały się co to negatyw, ciemnia. Mogły podziwiać stare aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy błyskowe i kamerę filmową. Oglądały również stare zdjęcia robione tradycyjnymi metodami. To była wspaniała lekcja cofnięcia się w czasie. Jesteśmy wdzięczni tacie Piotra za ciekawą lekcję fotografii.
„PAMIĘĆ – PAMIĘCI” – pod takim hasłem 15 marca Grupa Sympatyków Historii ze Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Antoniego Hedy-Szarego obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na wieczornicy zatytułowanej „Z żołnierzem polskim przez wieki” uczniowie zaprezentowali fragmenty literatury, pieśni patriotyczne oraz prezentację multimedialną przybliżającą historię żołnierza i oręża od początku powstania państwa polskiego do czasów po II wojnie światowej.
Zgromadzona społeczność miała okazję posłuchać o działalności grupy rekonstrukcyjnej, do której należy absolwent Gimnazjum Nr 1 im. Kaziemierza Wielkiego w Radoszycach – Paweł Pałgan. Młodzież z grupy rekonstrukcyjnej przeprowadziła konkurs przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Spotkaniu towarzyszyła również wystawa wypożyczona z IPN w Kielcach pt. „Polska Walcząca”, która będzie prezentowana w naszej szkole do połowy kwietnia.
Wieczornica przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze, zapraszamy na kolejne spotkania.
16.03.2018 r. Klasa III B wybrała się do Domu Kultury w Końskich. W bardzo miłej atmosferze uczniowie obejrzeli wystawę prac uczniów uczęszczających na zajęcia plastyczne w Domu Kultury w Końskich. Pani Kamila Dobrowolska pokazała różne techniki i materiały z jakich zostały wykonane prezentowane prace. Pani instruktor przeprowadziła warsztaty plastyczne, w ramach których dzieci wykonały piękne króliki z szarego gniecionego papieru. Pan Aleksander Kopanski poprowadził z kolei warsztaty teatralne, na których uczniowie ćwiczyli zręczność, zwinność, a także różne triki i magię na scenie.
16 marca na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zagościli uczniowie świętokrzyskich szkół podstawowych, by zarecytować wiersze w ramach III Wojewódzkiego Konkursu Poezji w Języku Angielskim. Wśród nich byli również przedstawiciele naszej Szkoły, przygotowani przez panią Monikę Girzejowską. Uczniowie wykazali się nie tylko pamięcią, umiejętnościami językowymi i wymową, ale również ciekawą interpretacją wierszy i ekspresją recytacji. Wszystko to zostało dostrzeżone przez jury, które przyznało naszym uczniom nagrody: Magdalenie Dynus za zajęcie drugiego miejsca w kategorii klasy III-IV i Marcie Szposzyńskiej za pierwsze miejsce w klasach V-VII. Serdecznie gratulujemy!