Uczniowie klasy I a i I b wraz z wychowawcami brali udział w Jubileuszowym XX Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem „Już 20 lat CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM – 20 minut dziennie. Codziennie!” Spotkanie odbyło się 28 maja w altanie na stadionie w Radoszycach. Wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy czytali nam Pani dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej Elżbieta Staciwa oraz burmistrz Michał Pękala. Dzieci wykazały się znajomością wierszy, pięknie recytowały wiersz Jana Brzechwy „Żaba”, rozwiązywały rebusy i zagadki. Każdy uczeń w nagrodę otrzymał książkę i słodki upominek. Celem akcji jest podnoszenie świadomości o tym, jak wielką rolę w rozwoju człowieka odgrywa czytanie. Odpowiednio dobrana wspólna lektura może być terapią i dla dzieci, i dla dorosłych w czasach, kiedy mierzymy się z zupełnie nową, trudną rzeczywistością.

1 czerwca poprzez różne gry i zabawy promowaliśmy czytelnictwo, a przy okazji świętowaliśmy Dzień Dziecka. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy Panią Dyrektor, Pana Burmistrza i Panią z Koła Gospodyń znad Plebanki. Po wspólnym czytaniu wybranych opowieści, przeprowadziliśmy konkurs ze znajomości książek, wierszy i baśni. Uczniowie ochoczo rozwiązywali zagadki i śpiewali piosenki. Na wszystkich czekały ciekawe nagrody i słodki poczęstunek. Finałem naszej zabawy było ozdobienie placu przed wejściem do szkoły. Uczniowie kolorową kredą malowali ulubione postaci z bajek i przeczytanej lektury. Cały dzień towarzyszyło nam „papierowe słoneczko”, które było znakiem rozpoznawczym wspólnego działania.

Moduł III „Mała chmurka w krainie słońca” – to zadanie rozpoczęliśmy od przeczytania opowiadania na temat podróży chmurki Tosi do krainy słońca.

Do zadania drugiego wprowadziły nas filmy edukacyjne „Butelka może spowodować pożar w lesie”, „Pożar w lesie lub na łące 998” oraz „Odnawialne źródła energii”. Następnie omówiliśmy z uczniami problem zaśmiecania lasu, segregacji śmieci, wykorzystywania energii słonecznej oraz sposobów zachowania się w przypadku wybuchu pożaru. Wiedzą, jak i gdzie zadzwonić po pomoc, dlaczego bez słońca nie ma życia, znają kolory pojemników do segregacji śmieci. Klasa I a i III a, b realizowały zadania ekologiczne dla swojej planety. Dzieci posprzątały swój skrawek Ziemi. W ramach tego zadania wykonaliśmy pracę plastyczną pt.: „Nie zaśmiecaj lasu” i „Stop wypalaniu łąk”. Podczas spacerów uczniowie zbierali śmieci, w ten sposób posprzątały swój skrawek Ziemi. Posegregowane odpadki wkładali do odpowiednich pojemników, rozmawialiśmy o ekosystemie łąki, o potrzebach roślin i zwierząt żyjących na łące.

7 czerwca 2021

W słoneczny majowy dzień uczniowie klasy I a mieli „Lekcję pod chmurką”. Krótkie opowiastki książki „Co słonko widziało” Marii Konopnickiej wprowadziły małych czytelników w świat wartości, właściwych postaw takich jak dobroć, szlachetność i odwaga. Wychowankowie poznali przygody dzieci i zwierząt mieszkających w pięknej scenerii polskiej wsi. Zrozumieli jak zmieniło się życie na wsi na przestrzeni lat, ekosystem łąki i pola, popularne gatunki roślin i zwierząt. Nauczyły się dostrzegać piękno w otaczającej nas przyrodzie i jak o nią dbać.

Zadanie pierwsze z III modułu Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” rozpoczęliśmy od wyboru lektur do przeczytania. Klasa I a – „Co słonko widziało” Marii Konopnickiej, klasa III a i b wybrała książkę Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Uczniowie uzupełnili strony w lekturnikach. Wspólnie czytając książkę „Afryka Kazika”, poznali przygody polskiego podróżnika – Kazimierza Nowaka, który przemierzył na rowerze w latach trzydziestych Afrykę. Dzieci zainspirowane niezwykłymi przygodami pana Nowaka postanowiły wybrać się do Afryki, aby lepiej poznać ten niezwykły kontynent – przygotowując się do wycieczki wykonały grę planszową związaną z trasą opisanych podróży, zapoznały się z warunkami klimatycznymi i środowiskiem przyrodniczym oraz poznały życie afrykańskich plemion. Klasa I a przygotowała kolorowe fiszki z wierszami z czytanej lektury. Podczas „lekcji pod chmurką” uczniowie z wielkim zaangażowaniem czytali i opowiadali na temat swoich prac. Miłym przerywnikiem i doskonałą zabawą ruchową stała się piosenka „Ekologiczne reggae”.