PRZYGOTUJMY LEPSZY ŚWIAT to program edukacyjny dla klas I – III szkół podstawowych, którego celem jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety. Udział w towarzyszącym programowi konkursie daje najaktywniejszym szkołom i klasom możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród. Program będzie realizowany od 17.10.2020 r. do 31.03.2021 r. i wezmą w nimi udział uczniowie klas I – III naszej szkoły wraz z wychowawcami.
Celem akcji jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od dzieciństwa. Dzięki programowi szkolnemu w angażujący i atrakcyjny sposób dzieci odkryją, jak pyszne i łatwe w przygotowaniu mogą być zdrowe dania oraz dowiedzą się, dlaczego jest to tak ważne zarówno dla ich zdrowia, jak i dla środowiska.

DLACZEGO PRZYSTĄPILIŚMY DO PROGRAMU?
Chcemy działać dla dobra dzieci, przyszłych pokoleń i świata. Dlatego pokazujemy, jak drobna zmiana na naszym talerzu może być korzystna dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin i zwierząt.
Uczestniczące w programie dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające im wybierać w diecie to, co najlepsze dla nich i dla planety. Poznają ciekawe przepisy i samodzielnie lub z rodzicami przygotowują posiłki oparte na składnikach roślinnych. Podzielenie się zdjęciem każdego posiłku to możliwość zdobycia cennych punktów w grze o nagrody indywidualne i dla klasy.

Od 23 września 2020 r. do 21 czerwca 2021 r. realizowana będzie Innowacja pedagogiczna „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” oparta na międzynarodowym projekcie edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III.
Program innowacyjny przeprowadzony zostanie w klasie I a, w klasie III a i III b. W innowacji wezmą udział wszyscy uczniowie danych klas. Koordynatorem innowacji jest p. Monika Lesiak.
Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto zadania projektu wzmacniają więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijają poczucie troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur, uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska.
Projekt składać się będzie z trzech modułów:
I. Moduł – jesienny – od 23.09.2020 r. do 21.12.2020 r. – „Mała chmurka w krainie drzew”.
II. Moduł – zimowy – od 22.12.2020 r. do 20.03.2021r. – „Mała chmurka w krainie śniegu”.
III. Moduł – wiosenny – od 21.03.2021r. do 21.06.2021r. – „Mała chmurka w krainie słońca”.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W kolejnych latach czytane były:

2013 r. – dzieła Aleksandra Fredy
2014 r. – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza
2015 r. – „Lalka” Bolesława Prusa
2016 r. – „Quo vadis: Henryka Sienkiewicza
2017 r. – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
2018 r. – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz przez cały rok jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Antologia Niepodległości” – specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
2019 r. – nowele polskie (w naszej szkole wybraliśmy „Katarynkę” Bolesława Prusa.
2020 r. – „Balladyna” Juliusza Słowackiego

W tym roku ze względów bezpieczeństwa Narodowe Czytanie na terenie naszej szkoły miało charakter kameralny i odbywało się w poszczególnych klasach.

1 września 2020