O tym, że niemiecki jest fajny po raz kolejny mogli przekonać się nasi uczniowie w ubiegły czwartek, kiedy to 25 uczniowie klas 2 i 3 gimnazjalnej z poszerzonym niemieckim uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przygotowanych i przeprowadzonych w naszej szkole przez uczennice klasy 2c1 z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich pod kierunkiem pani Agnieszki Wożniak. Uczennice te również rozszerzają język niemiecki w liczbie 10 godzin tygodniowo i próbowały przekonać gimnazjalistów, że jego nauka daje mnóstwo satysfakcji, nie jest wcale trudna, a wręcz przeciwnie może być przyjemna i zabawna. Utrwalając wiadomości o zdrowym trybie życia uczniowie bawili się w różne zabawy leksykalno- gramatyczne: rozwiązywali krzyżówki, grali w grę planszową memory, uzupełniali karty pracy, a przede wszystkim rozmawiali ze starszymi kolegami o tym, jak ważna jest nauka języka obcego. Wśród przygotowujących zajęcia znalazły się nasze absolwentki, Joanna Myśliwa i Natalia Stolarska, które z sentymentem wróciły w stare mury. Serdecznie dziękujemy za niezwykle pouczające spotkanie i zapraszamy ponownie!
Maj to miesiąc szczególnie obfitujący w konkursy. Niedawno w Powiatowym Zespole Szkół miała miejsce coroczna impreza przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, których pasją jest recytacja. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: Język polski – zadaniem uczniów było zadeklamowanie wiersza związanego z zagadnieniem „Ojczyzna”, język niemiecki oraz język angielski.
Uczennice naszej szkoły przygotowane przez panią Monikę Pawłowską: Julia Wydra, Alicja Szemberg oraz Katarzyna Lachowska otrzymały wyróżnienie w kategorii język polski.
Ogromny sukces odniosły dziewczęta deklamując wiersze w języku niemieckim, przygotowane przez p. Lidię Wydrę:
I miejsce zajęła Julia Wydra deklamując „Króla Olch” Goethego,
II miejsce Alicja Szemberg z „Rękawiczką” Schillera.
Serdecznie gratulujemy!
W środę 16 maja we Wzdole Rządowym rozgrany został finał wojewódzki igrzysk młodzieży szkolnej w piłce siatkowej dziewczyn. Reprezentantki SP Radoszyce jako mistrzynie powiatu koneckiego miały zapewniony udział w tym elitarnym turnieju. W rozgrywkach wzięło udział 7 drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach. W pierwszej znalazły się SP Radoszyce, SP 25 Kielce, SP 2 Opatów oraz Wzdół Rządowy. W drugiej grupie o wyjście do półfinału walczyły: SP Kluczewsko, SP 13 Skarżysko, SP 7 Skarżysko. Nasze siatkarki do półfinału wyszły z drugiego miejsca przegrywając tylko jeden mecz z SP 25 Kielce i spotkały się ze zwycięzcą drugiej grupy SP Kluczewsko. Niestety po wyrównanym meczu w tie breaku Kluczewsko zwyciężyło 2:1 i awansowało do finału. Radoszyce musiały się zadowolić meczem o brąz, w którym pokonały SP 13 Skarżysko 2:1. Ostatecznie Radoszyce zajęły wysokie III miejsce, Najlepszą siatkarką drużyny wybrana została Czarnecka Zuzanna. Nasze siatkarki wystąpiły w następującym składzie: Czarnecka Zuzanna, Cieślik Dorota, Tarnawska Julia, Robak Oliwia, Kowalewska Julia, Bańburska Olga, Zielińska Amelia, Owczarek Magdalena, Kuleta Natalia, Lichota Oliwia. Trenerem jest pan Rafał Zieliński.
Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów!
10 maja odbył się w naszej Szkole Dzień Unii Europejskiej. Uczniowie klas VII oraz klas gimnazjalnych zabrali nas w barwną podróż po Europie prezentując wylosowane wcześniej kraje. W ramach projektu przygotowali stoiska pełne informacji na temat wylosowanego kraju i jego kultury, zaprezentowali charakterystyczne potrawy, przedstawili inscenizacje przybliżające dany kraj oraz odpowiadali na pytania z języka angielskiego. Dodatkowy punkt można było uzyskać za pytanie z wiedzy o Unii Europejskiej, zaprezentowanej wcześniej w anglojęzycznej ekspozycji. Jury, w którym zasiedli nauczyciele, kierownik CUW Ewelina Ptak, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Radoszyce Michał Pękala , wyłoniło zwycięzców konkursu:
I miejsce – klasa IIIc, prezentująca Czechy,
II miejsce – klasa IId, prezentująca Irlandię,
III miejsce – klasa VIIa, prezentująca Polskę.
Festiwal uświetniły przepiękne pokazy taneczne uczniów z młodszych klas oraz występy Alicji Szemberg, Kasi Lachowskiej i Wiktorii Skrobisz.
Wszystkie klasy włożyły dużo pracy w przygotowania, wykazując się kreatywnością i umiejętnościami artystycznymi. Dziękujemy za wsparcie wychowawcom i rodzicom, a także organizatorom konkursu: pani A. Czarneckiej, B. Binkowskiej, L. Wydrze, J. Binkowskiej, A. Zawrzykraj, M. Girzejowskiej oraz panu K. Relidzyńskiemu. Zapraszamy do fotorelacji.
27.04.2018 r. odbyła się w naszej Szkole uroczysta akademia poświęcona kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przewodnicząca szkoły Julia Wydra wprowadziła wszystkich w niezwykły klimat. Podkreśliła, że po to przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość – wartości, które pozwoliły Polakom przetrwać. Na chwilę wszyscy zgromadzeni przenieśli się w odległe czasy. Zabrzmiały wiersze m.in. W. Szymborskiej, Z. Staweckiego. Podsumowaniem był fragment „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza – Koncert Jankiela, zinterpretowany przez Katarzynę Lachowską. Rozbudził on w odbiorcach poczucie dumy narodowej. Wszystkiemu towarzyszyła oprawa muzyczna przygotowana przez p. Renatę Kitlińską. W montażu słowno – muzycznym wzięły udział Zuzanna Czarnecka, Marta Kowalska, Marta Szyposzyńska, Anna Cuper oraz Mateusz Łosiński – operator dźwięku. Całością literacką kierowały: Ewa Nowak i Halina Pierścińska.
03.05.2018 w Rynku pod pomnikiem powtórzono tę samą inscenizację dla całej społeczności lokalnej. W uroczystości wzięli udział zuchy i harcerze z naszej szkoły. Zwieńczeniem był uroczysty Polonez w wykonaniu uczniów wszystkich placówek oświatowych Miasta i Gminy Radoszyce. Korowód prowadziły klasy 3a i 3b naszej szkoły. Uczniowie wystąpili w biało-czerwonych strojach. Na zakończenie tańca dziewczynki złożyły pod pomnikiem białe i czerwone róże.
Harcerze z 33 KDSH „Iskra” wzięli udział w projekcie „Flaga w akcji – świętuj z nami 2 maja”. Jego celem jest kształtowanie postawy patriotycznej młodego pokolenia oraz upowszechnienie wiadomości o istnieniu święta Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt realizowany jest w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości we współpracy z Programem Wieloletnim „Niepodległa”.
Zadaniem harcerzy było przeprowadzenie zbiórki dotyczącej Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, następnie rozdanie naklejek związanych z obchodzonym w tym roku 100 – leciem Niepodległości Polski jak największej liczbie osób. Na zakończenie akcji harcerze wykonali zdjęcie z flagą, które bierze udział w konkursie fotograficznym.
Ponadto, w dniu 2 maja zuchy i harcerze z naszej szkoły brali udział w uroczystej mszy świętej z okazji poświęcenia Sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwodu Radoszyce.
W kwietniu w sali konferencyjnej Omega na terenie Targów Kielce odbyły się uroczystości wręczenia dyplomów i medali 75 laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/2018. Miło nam poinformować, że w tym gronie znalazł się uczeń naszej szkoły. Michał Szustak z klasy VII b, jako jedyny z powiatu koneckiego, został laureatem II Konkursu Matematycznego. Michał został przygotowany do konkursu przez panią Joannę Zawrzykraj. Serdecznie gratulujemy!
28 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły biorący udział w programie „Umiem pływać” uczestniczyli w ogólnopolskim festiwalu Kinder+Sport „Radość z pływania”.
To program przygotowany w celu promowania aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Podczas festiwalu przeprowadzonych zostało wiele zabaw oswajających dzieci z wodą, a także wpływających na ich motorykę. Dzieci uczestniczyły w rozgrzewce przeprowadzonej przez znakomitego pływaka Pawła Korzeniowskiego – ambasadora programu Kinder+Sport. Każde dziecko sprawdziło swoje umiejętności w 2 konkurencjach: Sztafeta z deskami i Magiczny dywan. Impreza przebiegała w miłej atmosferze. Dzieci otrzymały medale i dyplomy. Najbardziej jednak liczyła się dobra zabawa oraz radość z wykonanego zadania.
19 kwietnia 2018 r. z okazji 75 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, zuchy z XVI KGZ „Słoneczne Promyki” ze Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Antoniego Hedy – Szarego w Radoszycach z opiekunami wręczali w instytucjach i na ulicach Radoszyc papierowe żonkile – symbol pamięci historycznego wydarzenia.
Żółte żonkile stały się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie.
Ogólnopolska akcja organizowana jest od 2013 r. przez Muzeum POLIN w Warszawie.
Nasi uczniowie uczestniczą w tym zacnym przedsięwzięciu od samego początku, składając hołd bohaterom tamtych dni.