2 kwietnia 2023

W dniach 22 – 26 marca nasza szkoła włączyła się w międzynarodową kampanię z zakresu edukacji finansowej „Global Money Week”. Jej główny cel to zachęcanie dzieci i młodzieży nie tylko do racjonalnego zarządzania swoimi pieniędzmi, ale również do dzielenia się zdobytą wiedzą z rodziną i całą społecznością.

Klasy pierwsze i trzecie wzięły udział w konkursie plastycznym „Blisko polskiego pieniądza” organizowanym przez Stowarzyszenie LuTEN i Instytut Fizyki UMCS. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o wyglądzie i wartości pieniądza oraz rozbudzanie i rozwijanie kreatywności wśród dzieci i młodzieży. Klasa III a wykonała projekt skarbonki.

Klasy IVb i Va uczestniczyły w webinarium „Skąd się biorą pieniądze w banku? Czy inflacja jest dobra dla naszego portfela?”, którego celem było zainteresowanie słuchaczy podstawowymi zagadnieniami ekonomicznymi – w szczególności czym jest pieniądz oraz czym zajmuje się bank – i zachęcenie do dalszego ich poznawania.

Klasa VIb przeprowadziła sondę uliczną dotyczącą oszczędzania. Okazuje się, że 70% ankietowanych mieszkańców posiada oszczędności, natomiast tylko 41% z nich przechowuje je w banku. Powód oszczędzania to najczęściej tzw. „czarna godzina”.

Uczniowie należący do SKO wzięli udział w konkursie na skarbonkę z surowców wtórnych. Zwyciężczyniami konkursu zostały: Hanna Izdebska i Joanna Supierz. SKO-wicze obejrzeli również stare monety i banknoty. Największą atrakcją okazał się banknot o nominale 10 000 zł i monety z ubiegłego stulecia.

Klasy ósme zapoznały się z regulaminami konkursów: „Finansoaktywni” (program edukacyjny Ministerstwa Finansów) oraz „Mistrzostwa Polski Młodych Ekonomistów” – „Portfel nastolatka” (Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej), w których mogą wziąć udział. Ponadto w ramach projektu z języka angielskiego uczniowie zebrali informacje o zarobkach, wymaganych kwalifikacjach i godzinach pracy w różnych zawodach, a następnie sporządzili z nich quiz online, w który wspólnie zagrali.