Sprawozdanie z innowacji pedagogicznej „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki” modułu I „Mała chmurka w krainie drzew”. 

Uczniowie klasy Ia i III a i b w bieżącym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną opartą na Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym pt. „Czytam z klasą  – lekturki spod chmurki”. Innowacja ma na celu rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, jak również integrację zespołu klasowego. 

W roku szkolnym 2020/2021 postacią przewodnią jest mała chmurka Tosia, która ukazuje dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęca uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej.  

Zadanie obowiązkowe I – Dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie zostały wydrukowane lekturniki. Uczniowie podpisali i pokolorowali okładkę. Uzupełnili strony związane z przeczytaną lekturą, następnie opisały wybraną przez siebie  przygodę, którą potem zilustrowali. W klasie I a przeczytaliśmy „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej, a klasach III a i b  „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. 

Wspólnie z uczniami przygotowaliśmy kącik „Czytam z klasą” i klasowe drzewo czytelnicze, które zostało wykonane z brązowego brystolu i naklejone na szarym papierze. Nasze drzewo wisi na tablicy korkowej, a wokół niego mnóstwo kolorowych liści, na których dzieci zapisywały swoje imiona oraz tytuł przeczytanej książki, czy ulubionego wiersza. Naszą tablicę zdobi również chmurka Tosia.  

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. W tym dniu wyszliśmy przed szkołę, usiedliśmy pod drzewem i czytaliśmy „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”. Następnie obserwowaliśmy jesienne drzewa, nazywaliśmy je. Zbieraliśmy liście i owoce drzew, które zdobią nasz kącik przyrodniczy. Obejrzeliśmy film o pracy leśnika. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji na temat drzew. Następnie rozmawialiśmy o drzewach i jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu. 

Po przeczytaniu lektury „Kapelusz Pani Wrony” uczniowie klasy III wraz z rodzicami wykonali przepiękne kapelusze – głównej bohaterki lektury. 

Na koniec pracy w ramach realizacji zadań z modułu I uczniowie wspólnie przygotowali plakat zachęcający innych do czytania papierowych książek. 

Wszystkie zadania zostały wykonane z dużym zaangażowaniem.