Klasy I – III

1.    Czekoladki dla sąsiadki – Dorota Gellner

 Zbiór wierszy i wierszyków dla dzieci autorstwa Danuty Gellnerowej  –  nieżyjącej już poetki, niegdyś doskonale znanej rodzicom i dziadkom z „Misia”, „Świerszczyka” czy „Płomyczka” (…)

https://docplayer.pl/15774317-Dorota-gellner-czekoladki-dla-sasiadki.html

2.    Chłopcy z zielonych stawów – Jan Izydor Korzeniowski

Niedaleko, za torami będącymi zarazem granicą, od której ciągnęły się zabudowania wsi Podstawie mieszkał chłopiec nazywany Pigusiem. Był półsierotą i podwójnym kaleką. Zamykany w małej izbie w zimowe dni, siedząc przy zamarzniętym oknie patrzył na wrogi dla niego świat i marzył. Marzenia miał zwyczajne, proste, normalne, tyle że było ich tak wiele: mieć zdrową nogę, niechaj ta sztywność w prawym łokciu ustąpi, niech ręka będzie ręką sprawną a nie kaleką, niech zawsze będą koło niego przyjaciele Ziutek, Jędrek, Franuś-Beczka i Czesiu, żeby nigdy nie rósł na polach pęczak ani kapusta, żeby pies, Cygan, nie był uwiązany, żeby on, Piguś, chodził do szkoły, żeby na stawach mógł pływać, żeby potrafił jaskółki chwytać za ogon, żeby… żeby… żeby zawsze był tak szczęśliwy, jak… w Świętojańską Noc…

http://cyfroteka.pl/ebooki/Chlopcy_z_zielonych_stawow-ebook/p121628i216585

https://wolnelektury.pl/katalog/lektury/

3.    Jeż –  Katarzyna Kotowska

Czytając tę książkę, koniecznie trzeba mieć pod ręką chusteczkę. Bo łzy pojawią się wcześniej czy później. Gdy wzruszymy się myślą o mamie, której dziecko urodziło się innej mamusi. Gdy poczujemy się jak mały adoptowany chłopczyk – tytułowy Jeż, który nie potrafi dać się pogłaskać czy przytulić. Który nie potrafi ani wziąć, ani okazywać czułości. Każda miłość potrzebuje czasu. Miłość do takiego małego Jeża i miłość Jeża – tym bardziej. Wzajemne uczenie się siebie, oswajanie, jakby powiedział Mały Książę, wymaga jednak nie tylko czasu, ale i wielkiej cierpliwości, zrozumienia. A często też wybaczenia.

https://outapoc-419ea.firebaseapp.com/25/Je%C5%BC.pdf

Klasy IV – VI

1.    Niebieski autobus – Barbara Kosmowska

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Jej rodzinę trudno określić mianem pospolitej. Największą dumą taty jest mocna głowa i wysoka jakość produkowanego przezeń bimbru. Mama beznadziejnie marzy o prawdziwym segmencie pokojowym i prowadzeniu kiosku z gazetami. Babka Bronia z rozrzewnieniem wspomina swoją karierę suflerki w prawdziwym teatrze i budzi powszechny szacunek w dni wypłaty renty, a wujek Roman do perfekcji opanował sztukę uwodzenia i tylko Temida nie chce się poddać jego czarowi.
Dzieciństwo Miśki rozświetlone blaskiem kineskopu telewizora, zdobytego przez wuja w niejasnych okolicznościach; dojrzewaniu zaś towarzyszy ogród pana Sybiduszki, miejscowego strażaka.
Pewnego dnia Miśka wsiada w niebieski autobus i wyposażana w obrazek Najświętszej Panienki, butelkę bimbru i słoik smalcu, wyrusza na podbój wielkiego świata. Tylko czy dojedzie tam, gdzie chce dotrzeć – do domu?

https://doci.pl/andgrus/kosmowska-barbara-niebieski-autobus+fs11n8n

2.    Most do Terabithii – Katherine Peterson

Amerykańska wioska, wielodzietna rodzina i krowa, którą dziesięcioletni Jess musi dwa razy dziennie wydoić. Są uciążliwe siostry, poczucie obcości i nudna, a czasem przykra szkolna rzeczywistość. A chłopiec chciałby malować i żyć inaczej, pełniej. Niespodziewanie – jak promień słońca – w sąsiedztwie pojawia się Leslie: dziewczynka z dużego miasta, inna niż wszyscy. Razem z nią pojawiają się marzenia i Terabithia – stworzona przez Leslie i Jessa tajemnicza kraina, w której można się ukryć przed szarą codziennością i złośliwymi kolegami, gdzie bez obawy można być sobą. A może zresztą jest w tej opowieści także jakaś magia? Taka najprawdziwsza: czar mocnej, czystej przyjaźni, przełamującej klątwę szarości, ubierającej świat w tęczę. Czy jednak most do Terabithii okaże się wystarczająco mocny…?

http://cyfroteka.pl/ebooki/Most_do_Terabithii-ebook/p37353i94205

3.    Chłopak taki jak ty – Ginger Scott

Josselyn Winters od zawsze była sympatyczną dziewczynką z sąsiedztwa. Nie miała większych problemów i nic jej nie niepokoiło. Niestety, jej dzieciństwo zakończyło się niespodziewanie, kiedy zginęła jej rodzina.
Los był dla Josselyn łaskawy i jej życie uratował pewien chłopiec, Christopher, który zniknął po wypadku. Po ośmiu latach od tragicznych wydarzeń do szkoły Joss trafia nowy uczeń. Chociaż nazywa się Wes i pozornie nigdy się nie spotkali, dziewczyna czuje, że są sobie bliscy. Wes patrzy na nią oczami Christophera, a ona czuje się przy nim bezpieczna i spokojna. Czy faktycznie chłopak sprzed lat, powrócił?
Niestety, Joss sprzed ośmiu lat już nie istnieje. Traumatyczne wydarzenia zmieniły ją. Dziewczyna chce liczyć tylko na siebie i ma problem ze zbliżeniem się do kogokolwiek. Czy tajemniczy Wes przedrze się przez mur, jakim Joss otoczyła się przez lata.

https://docer.pl/doc/x1sn88x

Klasy VII – VIII

1.    Zabić drozda – Harper Lee

Smyk i Jem, dzieci szanowanego adwokata Atticusa Finach, mają spokojne dzieciństwo wypełnione zabawami, tajemnicami i ciekawymi rozmowami z ojcem, który po stracie żony wychowuje je samotnie z pomocą czarnoskórej niani Calpurni. W sennym, prowincjonalnym miasteczku n południu Ameryki czas płynie leniwie, a ludzie są porządni o bogobojni. Gdy jednak w okolicy dochodzi do brutalnego przestępstwa, w które uwikłana jest rodzina miejscowego łajdaka oraz czarny robotnik, miasteczko, jeszcze przed procesem, opowiada się po stronie białych. Atticus , przekonany o niewinności Murzyna, podejmuje się jego obrony. Wie, że jest to zadanie niezwykle trudne, nie wie, jak ważną rolę w tej sprawie odegrają jego dzieci i jaką ceną za to zapłacą.

https://doci.pl/wotson/harper-lee-zabi-drozda-01-zabi-drozda+fsmxvvm     lub

https://docer.pl/doc/necs0c

2.    Tysiąc wspaniałych słońc – Khaled Hosseini

Głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubiają tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie piętnaście lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Lajla, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń.

https://doci.pl/Julka_15/hosseini-khaled-tysic-wspaniaych-soc+fnsse1m