5 maja 2020

W tym tygodniu biblioteka szkolna poleca:

Klasy I-III

Pan Kuleczka – Wojciech Widłak

„Przez resztę wieczoru udało im się zrobić dom. Nieduży, z pudełka od zapałek, ale zawsze. W środku siedział plastelinowy Pan Kuleczka i Pypeć, Katastrofa i Bzyk-Bzyk. Przykleili dom do globusa przezroczystą taśmą, apotem bawili się w podróże. Zamykali oczy i pokazywali jakieś miejsce na globusie, a Pan Kuleczka opowiadał im, że wylądowali wśród kangurów, pingwinów albo słoni. Wszyscy byli zadowoleni. Katastrofa też. Nawet nie narzekała, że na globusie nie widać chmur ani nie czuć zapachów. No, bo na tym świecie stał już ich dom, a to w końcu było najważniejsze, prawda?”

http://prosteopowiesci.pl/ebook/57768-IEHFGUFTUE-pan-kuleczka-radosc.html

2.    Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska

Miś zwany Czarnym Noskiem bardzo nudził się na sklepowej witrynie, marzył, żeby jakieś miłe i grzeczne dziecko zabrało go do domu. Życzenie misia spełniło się, jego opiekunką została mała dziewczynka. I tak zaczynają się niezwykłe przygody Czarnego Noska, który co i rusz trafia i wydostaje się z przeróżnych tarapatów by w końcu osiąść w redakcji dziecięcego pisemka.

http://cyfroteka.pl/ebooki/Pamietnik_Czarnego_Noska-ebook/p130393i233042

3.    Sposób na Elfa – Marcin Pałasz

Pewnego dnia ze schroniska do mieszkania pisarza i jego syna trafia Elf – pies o wielkich uszach i równie wielkim sercu. Chociaż przeraża go dywan na trzepaku, papierowe ręczniki i inne Śmiertelnie Groźne Rzeczy, nie jest tchórzem. Stawia czoła dzikiemu zwierzowi i ratuje z opresji Czesława, a gdy na osiedlu pojawia się złodziej, niespodziewanie ujawnia swój instynkt tropicielski. Wciąż jednak tęskni za swoją siostrą Erką, która została w schronisku. Nawet spacery z Młodym i spotkania z piękną Karą i jej pupilką Lindą nie pozwalają mu o tym zapomnieć…

http://cyfroteka.pl/ebooki/Sposob_na_Elfa-ebook/p00625528i006

Klasy IV – VI

1.    Charlie i fabryka czekolady – Roal Dahl

Charlie Bucket prowadzi bardzo skromne życie wraz ze swoją rodziną w małym, ciasnym domku na przedmieściach. Pomimo życia w skrajnych warunkach, pozostaje optymistycznie nastawiony do życia i innych ludzi. Jego największą słabością jest czekolada. Ze względu na brak pieniędzy może sobie na nią pozwolić tylko jeden jedyny raz w roku – w swoje urodziny. Pewnego dnia, odnajduje w tabliczce czekolady złoty kupon, który umożliwia wstęp do fabryki Willy’ego Wonki. Chłopiec wraz z czwórka pozostałych szczęśliwców wyrusza, więc do miejsca, które od lat pozostawało w sferze jego najskrytszych marzeń. Pomimo ogromnej ochoty na czekoladowe pyszności, Charlie powstrzymuje się od próby ich skosztowania. Dzieci nie wiedzą jednak, że Willy Wonka ma wobec nich pewne zamiary…

http://cyfroteka.pl/ebooki/Charlie_i_fabryka_czekolady-ebook/p04011191i040

2.    Za niebieskimi drzwiami – Marcin Szczygielski

Dwunastoletni Łukasz i jego matka podczas podróży na wakacje ulegają wypadkowi samochodowemu. W wyniku odniesionych obrażeń mama chłopca zapada w śpiączkę, a on sam po skomplikowanej operacji kolana trafia pod opiekę sąsiadki, pani Cybulskiej. Po kilku tygodniach na progu mieszkania sąsiadki zjawia się ciotka Łukasza Agata, o której istnieniu trzynastolatek nie wiedział. Ciotka przejmuje opiekę nad chłopcem i zabiera go do prowadzonego przez siebie pensjonatu Wysoki Klif leżącego w nadmorskiej miejscowości Brzeg. Chłopiec, który buntuje się przeciw ciotce i tęskni za pozostającą w stanie śpiączki, hospitalizowaną w Warszawie matką, odkrywa przypadkowo, że odpowiedni sposób pukania do drzwi jego nowego pokoju pozwala mu na otworzenie portalu do innego, tajemniczego świata. 

https://docer.pl/doc/n5xncn

3.    Skrzynia władcy piorunów – Marcin Kozioł

„Skrzynia Władcy Piorunów. Detektywi na kółkach” Tom 1 to zabawna opowieść o przygodach trójki przyjaciół: czternastoletniej Julii, piętnastoletniego Toma i uroczego labradora. Przyjaciele zaczynają poszukiwania zaginionego ojca Toma, który został porwany. Współczesna akcja książki splata się z historią, jaka wydarzyła się 150 lat wcześniej. Fabuła przybliży Ci wiele faktów z dzieciństwa i życia słynnego wynalazcy – Nikola Tesli, nazywanego „Władcą Piorunów”. Choć biografia konstruktora może Ci się wydawać mało prawdopodobna, to wydarzenia te, choć wyjątkowe, miały miejsce w rzeczywistości.

http://egopartum.edu.pl/opracowania/skrzyniawladcypiorunow.pdf

Klasy VII – VIII

1.    Czarny Młyn – Marcin Szczygielski

Pewnego razu we wsi zaczynają się, bowiem dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót. Na domiar złego okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem dzieci muszą się zmierzyć zupełnie same.
W jaki sposób przygotują się do decydującej wyprawy? Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna i stawić czoła jego destrukcyjnej energii? I jaką rolę odegra w tym wszystkim upośledzona siostra głównego bohatera?

https://doci.pl/wotson/marcin-szczygielski-czarny-myn+fn1mcsm

2.    Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic – Edmund Niziurski

Tym razem Pan Samochodzik musi wyjaśnić tajemnicę kradzieży i przemytu bezcennych ikon. Trop wiedzie go do Pragi i niespodziewanie łączy się z historią zaginionego od kilkuset lat skarbu praskich alchemików. Czy zdoła rozwiązać tajemnicę tajemnic, zanim zrobią to złoczyńcy?

https://docer.pl/doc/ss15x0

Miłej lektury!

Tadeusz Czarnecki