7 kwietnia 2020

Zachęcamy do czytania, oto kolejne propozycje:

Klasy I – III 

1.       Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke

Detektyw Pozytywka to postać sympatyczna, ale i dziwaczna. Przykład? Proszę bardzo – detektyw Pozytywka uparł się, że w walce ze złoczyńcami nie będzie używał innej broni poza kaktusem! Kaktus i intelekt – oto oręż naszego bohatera. Oręż, dodajmy niezwykle skuteczny.

2.       Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu – Frank Baum

Dorotka zostaje przeniesiona przez potężne tornado z Kentucky do tajemniczej krainy. Aby powrócić do domu, musi odnaleźć tajemniczego czarnoksiężnika Oza mieszkającego w Szmaragdowym Grodzie. Po drodze spotyka przyjaciół, którzy przyłączają się do niej, ponieważ mają nadzieję, że Oz odda im to, czego pragną: Blaszanemu Drwalowi serce, Strachowi Na Wróble rozum, a Tchórzliwemu Lwu odwagę.

https://docer.pl/doc/5cnv8c

3.       Pipi Pończoszanka – Astrid Lindgren

 Pipi mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką, ma walizkę pełną złotych monet i… nie chodzi do szkoły. Jej niekonwencjonalne zachowanie jest wyzwaniem dla mieszkańców miasteczka: budzi zgorszenie dorosłych oraz zachwyt rówieśników.

http://prosteopowiesci.pl/ebook/41165-QBARAKFEPQ-pippi-ponczoszanka.html

Klasy IV – VI

1.    Biały Mustang – Sat-Okh

Zbiór baśni i legend z Ameryki Północnej. Przedstawia świat Indian, ich życie, wierzenia oraz obyczaje.

https://ebook4all.com.pl/60663-sat-okh-bialy-mustang.html

2.    Opium w rosole – Małgorzata Musierowicz

Akcja rozpoczyna się w niedzielę 30 stycznia 1983 roku. Osiemnastoletni Maciej Ogorzałka czuł się śledzony przez sześciolatkę. Podczas obiadu u państwa Lewandowskich pojawiła się nieznajoma dziewczynka – Genowefa. Rodzina zaprosiła ją na posiłek, po którym Sławek odprowadzał małą do domu. W bramie wyznał miłość Idzie Borejko.

https://cloud1z.edupage.org/cloud/Opium_w_rosole.pdf?z%3AnOKdx7yX26%2BtTfcUwjIskYFT4tUdUn9MivEqpdHSsOqUOboahTgc3mIRWF6GPfkI

3.    Spotkanie nad morzem – Jadwiga Korczakowska

W małej rybackiej wiosce w pobliżu Władysławowa spędza wakacje Danusia Gawlikówna. Poznaje tam Elzę,niewidomą dziewczynkę. Zaprzyjaźniają się. Elza pokazuje Danusi swój świat, okazuje się, że z powodu braku wzroku wyostrzyły się inne zmysły dziewczynki: słuch, węch, dotyk. Elza bezbłędnie potrafi na przykład wyczuć nadejście burzy. Danusia staje się dla niewidomej dziewczynki kimś bardzo ważnym. Obie ze strachem myślą o końcu wakacji i konieczności rozstania. Elza nie ma rodziców, wychowują ją rybacy, Budziszowie. Dziewczynkę postanawia adoptować pani Ada Rudzka, u której Danusia spędza wakacje. Okazuje się, że Elza pojedzie do miasta na operację i być może odzyska wzrok.

Klasa VIII

1.    Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt

Mały pacjent pisze list do Pana Boga. Bardzo to nietypowe pismo, właściwe tylko dla kogoś, kto ma za sobą dramatyczną przeszłość. Oskar jest małym chłopcem, ma dziesięć lat, ale doświadcza rzeczy wykraczających poza obszar zrozumienia nie tylko dziesięciolatków, ale także „zwykłych” dorosłych. Przeważnie jest w szpitalu i czuje się coraz bardziej winny z powodu swojego raka.

https://www.academia.edu/10265475/Oskar_i_pani_roza

2.    Język Troli – Małgorzata Musierowicz

Świat rodziny Borejków, pokazany z perspektywy Józinka Pałysa, wydaje się niezwykle intrygujący, a dodatkowo wzbogaca go postać niesłychanie ciekawej dziewczyny Trolli.

https://doci.pl/nonanymore/magorzata-musierowicz-jeycjada-15-jzyk-troli+fsv8sx