3 listopada 2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Antoniego Hedy-Szarego w
Radoszycach po raz kolejny wzięli udział w europejskim solidarnym
proteście przeciwko narkotykom i przemocy. XV edycja Kampanii Białych
Serc przebiegała pod hasłem „ZANIM TO SIĘ STANIE” i miała zwrócić uwagę na coraz poważniejszy problem samobójstw wśród młodych ludzi. Uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach dotyczących agresji i przemocy, na lekcjach wychowawczych uczyli się, jak radzić sobie ze złością, poznawali etapy rozwiązywania konfliktów oraz przygotowywali tematyczne plakaty. W młodszych klasach przeprowadzono pogadanki o tym, w jaki sposób można nieść pomoc innym,jak zapobiegać sygnałom przemocy, zazdrości, wykluczenia, bezradności i jak zachować się w takich sytuacjach. Uczniowie wcielali się w różne role, odgrywając sytuacje, jakie mogą wystąpić w środowisku szkolnym. Wykonali również gazetkę ścienną propagującą hasła XV Kampanii Białych Serc. Na czas trwania Kampanii szkoła tradycyjnie już została udekorowana białymi sercami.

W XV Kampanii Białych Serc wzięli udział:
VI a (wychowawca mgr Agnieszka Czarnecka)
VIII a (wychowawca mgr Leszek Myśliwy)
VIII b (wychowawca mgr Halina Pierścińska)
III a (wychowawca mgr Małgorzata Myśliwa)
VI c (wychowawca mgr Małgorzata Tkacz)

Koordynator KBS w Radoszycach: mgr Monika Pawłowska

Meldujemy, że 28 października 2019 roku wykonaliśmy kolejne zadanie z Modułu I ,,Żyję zdrowo i bezpiecznie ” – „Ci co dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo”. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pod tytułem „Piękny uśmiech mam, bo o zdrowie dbam”. Zajęcia przeprowadziła zaproszona higienistka stomatologiczna Pani Anna M. – mama jednej z uczennic. Dzieci z zaciekawieniem słuchały prelekcji wspartej prezentacją multimedialną oraz filmem animowanym. Uzyskały praktyczne wskazówki poparte pokazem demonstracyjnym w zakresie codziennej higieny jamy ustnej. Swoje dotychczasowe doświadczenie w tym zakresie i zdobyte wiadomości podczas spotkania z pielęgniarką zaowocowały wynikami „Quizu” wiedzy – „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przeprowadzonego na koniec zajęć. Każdy z uczestników spotkania wyposażony został przez Panią Anię w pastę do mycia zębów, kalendarzyk i instrukcję prawidłowego dbania i szczotkowania zębów, tak by witać każdy kolejny dzień „białym uśmiechem”, a spotkanie ze stomatologiem stało się przede wszystkim miłą wizytą kontrolną.

3 listopada 2019

Dnia 16 i 17 października 2019 r. uczniowie klas I – III wybrali się na wycieczkę do szkółki leśnej zaprzyjaźnionego Nadleśnictwa w Rudzie Malenieckiej. Uczniowie klasy I – III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych poznając różne rodzaje drzew, ich liście i owoce oraz piętra lasu i zamieszkujących je mieszkańców. Dowiedzieli się jak pielęgnować las, jak o niego dbać i co szkodzi i niszczy las. Szczególną uwagę zwracali na rośliny jadalne i trujące mogące zagrażać życiu człowieka. Na drodze uczniów pojawiały się piękne muchomory, prawdziwki i maślaki. Pogadanka przeprowadzona z uczniami przez pracownika nadleśnictwa, wpłynęła na to, iż wiedzieli, które grzyby zbierać, a które tylko podziwiać. Zebrane dary lasu posłużyły do wykonania zielników oraz pięknych jesiennych bukietów. Oczywiście nie zabrakło ruchu na świeżym powietrzu.

3 listopada 2019

20 października br. w Zychach odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające 80 rocznicę pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w tej miejscowości. Uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem pani Renaty Kitlińskiej oraz pani Ewy Nowak zaprezentowali część artystyczną, podczas której recytowali wiersze i śpiewali utwory patriotyczne, nie zabrakło również Zuchów z XVI GZ „Słoneczne Promyki” i 33 SDH „Iskra”. Piękna część artystyczna wprowadziła wszystkich licznie zebranych gości w nastrój zadumy i rozmyślań.

W dniu 9 października 2019 roku zuchy z XVI Gromady Zuchowej „Słoneczne Promyki” wzięły udział w rajdzie rowerowym na trasie Radoszyce-Zychy-Radoszyce . Słoneczny jesienny dzień oraz wybór trasy sprzyjał podziwianiu walorów krajoznawczych naszej najbliższej okolicy oraz propagowaniu turystyki rowerowej. Łącznie na starcie stanęło 24 uczestników rajdu.

Głównym celem wyprawy rowerowej było poznanie wydarzeń, jakie miały miejsce w połowie października 1939 roku w miejscowości Zychy tj. pobytu mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zychach . Poprzez wykonywanie zadań rajdowych zuchy poznawały historię działalności mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal , jego oddziału oraz losy mieszkańców udzielających hubalczykom pomocy. Minutą ciszy oddali cześć bohaterom i zapalili znicze pod pomnikiem.