12 czerwca klasy drugie i trzecia pod opieką wychowawców: pani M. Lachowskiej, D. Majchrzak, A. Myśliwej odwiedziły Kraków i Wieliczkę. Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków: Rynek Główny, Sukiennice, kościół Mariacki. Dużo wrażeń dostarczył nam rejs statkiem po Wiśle, w trakcie którego miłośniczka historii pomagała nam poprzez zabawę odkrywać tajemnice legend krakowskich. Jedną z nich była „Legenda o Smoku Wawelskim”, którego zobaczyliśmy spacerując wokół Wawelu. Największą atrakcją była jednak wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: kaplice, rzeźby, żyrandole, podziemne jeziora. Najbardziej zachwycił nas wystrój kaplicy św. Kingi. Tam wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Zabawną atrakcją była możliwość sprawdzenia czy ściany są rzeczywiście z soli. Wycieczka była naprawdę udana, dostarczyła nam nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim wielu wrażeń.

Uczniowie klasy Ia i Ib 23.05.2019 wybrali się  ze swoimi wychowawcami do Kielc. Byli w Teatrze Kubuś na przedstawieniu „My się mamy nie słuchamy”. Odwiedzili również Muzeum Zabawy i Zabawek, gdzie podziwiali zabawki z różnych epok. Mieli okazję zobaczyć czym bawili się ich dziadkowie, pradziadkowie i prapradziadkowie. Następnym punktem programu wycieczki był udział w warsztatach „Jak zostać detektywem?”.To dopiero była zabawa. Nasi uczniowie to urodzeni detektywi.

22 czerwca 2019

Dnia 17.05.2019 r. klasy Ia i Ib wystawiły przedstawienie z okazji Dnia Ziemi. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role, ponieważ mają świadomość, że Ziemia jest ich domem i należy o nią dbać. Pokazując swój ogromny szacunek do naszej planety, wybrały się 21 maja wraz z wychowawcami do siedziby Nadleśnictwa  Ruda Maleniecka w Radoszycach, aby posadzić drzewa. Była to żywa lekcja przyrody. Po ciężkiej pracy dzieci otrzymały słodki poczęstunek. To były niezapomniane chwile. 

W tegorocznym projekcie eTwinning uczniowie klas IV-V współpracowali ze swoimi rówieśnikami ze szkoły podstawowej z Litwy. Celem projektu było zdobycie jak najwięcej informacji o swoim koledze/koleżance z drugiego kraju, tak by pod koniec roku szkolnego każdy uczeń przygotował plakat o swoim partnerze, który stanie się elementem „Księgi przyjaźni”.
Informacje były pozyskiwane poprzez wymianę listowną, mailową, filmy zamieszczane na stronie projektu oraz rozmowy na żywo poprzez Skype. Uczniowie robili filmiki o swoim życiu, uczyli się o swoich krajach, a następnie grali wspólnie w quziy kahoot utrwalające zdobytą wiedzę. Była to niesamowita okazja by wykorzystać znajomość języka angielskiego w praktyce, rozwinąć umięjętności ICT oraz poznać inny kraj i kulturę.

Projektem zajmowała się p. Monika Girzejowska, a jego dokumentacja znajduje się pod linkiem:
https://twinspace.etwinning.net/74904/home

“Matematyka Bez Granic” to konkurs,  w którym udział biorą całe klasy. Do rozwiązania jest, w zależności od kategorii wiekowej uczniów, kilka lub kilkanaście zadań, z czego pierwsze zadanie podane jest w językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim). Należy przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w jednym z podanych języków obcych. Konkurs ten ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia on umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Klasa VI b zdobyła II miejsce w regionie (XIV miejsce w Polsce) w swojej kategorii wiekowej (klasy piąte i szóste szkoły podstawowej)! Gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłym roku!

W naszej szkole już od sześciu lat działa Szkolna Kasa Oszczędności. Uczniowie mogą lokować swoje oszczędności na dowolnie długi czas. Dużą uwagę przywiązujemy do systematycznego oszczędzania i staramy się nagradzać osoby, które często wpłacają nawet minimalne sumy. W tym roku nagrody otrzymują:

Oliwia Lichota VI b
Gabriela Lichota IV c
Piotr Fidos II a
Karol Młodawski II a 

Gratulujemy!

16 czerwca 2019

3-5 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce edukacyjno 
– integracyjnej na Wybrzeże Gdańskie, zorganizowanej przez panią Joannę 
Zawrzykraj we współpracy z Biurem Podróży „Sabat” ze Starachowic. 
Uczestnikom wycieczki przez cały czas towarzyszył przewodnik, który opisywał walory przyrodniczo-krajobrazowe mijanych regionów, zapoznawał uczniów z burzliwą historią naszego kraju i oprowadzał ich po zabytkach Gdyni oraz Gdańska. W Gdyńskim Oceanarium oraz podczas zwiedzania legendarnego ORP „Błyskawica” rolę przewodnika przejął nasz nauczyciel, pan Leszek Myśliwy, który dzielił się z uczniami swą naukową wiedzą na temat fauny wodnej oraz wykazał się dużą znajomością zabytkowych okrętów. Trzeciego dnia wycieczki uczniowie pod opieką miejscowych przewodników zwiedzali imponujący zamek w Malborku, będący siedzibą wielkich mistrzów krzyżackich. Z zainteresowaniem oglądali liczne ekspozycje, a ich wzorowa postawa została doceniona przez pracowników, którzy wyrazili swoje uznanie dla wychowawców i rodziców.
Zakwaterowanie w położonej nad morzem miejscowości Stegna sprzyjało integracji. Wspólne plażowe zabawy uczniów klas 5, 6, 7 i 8 szkoły podstawowej oraz klasy 3 gimnazjum przebiegały pod hasłem „Jesteśmy różni, lecz łączy nas przyjaźń”. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe zdjęcia.


11 czerwca uczniowie klasy Va zmierzyli się w turnieju gier planszowych w języku niemieckim.  Rozgrywki  stanowiły formę podsumowania całorocznej idei popularyzowania gier planszowych wśród uczniów naszej szkoły.  Uczniowie  rywalizowali ze sobą na planszach takich gier jak: Das Spiel der Berufe, Last uns einkaufen, Wer ist das?, Bilder – Bingo, Das große Spiel der Verben. W turnieju wykorzystane zostały również gry stworzone przez samych uczniów w języku niemieckim w ramach innowacyjnych działań dydaktycznych. Zwycięzcami rozgrywek zostali: I miejsce – Weronika Wydra, II miejsce- Daria Popielewska, III miejsce – Szymon Zigliński. Wszyscy uczestnicy  otrzymali drobne upominki, natomiast finaliści pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Mimo dużej rywalizacji rozgrywki przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Planowana jest oczywiście kolejna edycja turnieju w przyszłym roku szkolnym. Zapraszmy!
Organizatorem przedsięwzięcia była Bożena Binkowska.

10 czerwca odbyła się  III edycja „Konkursu czytania w języku niemieckim  – Vorlesewettbewerb”. Udział w nim wzięli uczniowie z klas V – VII szkoły podstawowej.  W tym roku czytaliśmy teksty zaczerpnięte z  podręczników do nauki  języka  niemieckiego, na których pracują uczniowie w Niemczech. W konkursie oceniana była poprawność  czytanego tekstu, a przede wszystkim intonacja, wymowa, odpowiednia głośność, płynność, tempo oraz interpretacja części dialogowych. Choć zadanie nie było proste, a pułapki językowe czekały na każdym kroku, uczestnicy w swoich prezentacjach wykazali się dużą kreatywnością i nienaganną wymową. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Szymon Zigliński z kl. Va, drugie miejsce zajęła Weronika Relidzyńska, a na trzecim miejscu uplasowała się Paulina Ferens z kl. VIa.
Zwycięzcom gratulujemy, życzymy wytrwałości i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, już za rok!
Organizatorem konkursu była p. Bożena Binkowska.

13 czerwca 2019

31 maja uczniowie klas V oraz grupa harcerzy z 33 KDSH „Iskra” pod opieką wychowawców i p. J. Bańburskiej wzięła udział w wycieczce krajoznawczej po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Zwiedzanie tego malowniczego miejsca rozpoczęliśmy od zamku w Pieskowej Skale, a następnie mogliśmy podziwiać ogromną Maczugę Herkulesa. Po przyjeździe do Ojcowa zwiedzaliśmy ruiny zamku Kazimierza Wielkiego, a na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, przechodząc przez Bramę Krakowską, weszliśmy na szlak prowadzący do Groty Łokietka. Naszą wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Krakowie wraz z wizytą u Smoka Wawelskiego.