14 listopada 2018

8 listopada w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzony jest w Polsce dzień „Śniadanie Daje Moc”. Nasza szkoła już po raz siódmy w tym dniu organizuje zdrowe śniadania w klasach.

Koordynatorami tej akcji są Pani Monika Lesiak| i Pani Anna Mechelewska.

Uczniowie klas I, II i III wzięli udział w tej ogólnopolskiej akcji. Przedsięwzięcie miało na celu propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu oraz uświadomienie dzieciom i rodzicom jak ważne jest śniadanie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a szczególnie dziecka w wieku szkolnym.

Zorganizowanie śniadania poprzedzał cykl zajęć na temat 12 zasad zdrowego żywienia. Były pogadanki, zajęcia tematyczne. Dzieci pracując w grupach zadaniowych wykonywały elementy dekoracji, gazetki, prace plastyczne. W tym dniu wychowawcy z uczniami zorganizowali w klasach wspólne śniadanie. Dzieci wraz z zaproszonymi do współpracy rodzicami przygotowały z przyniesionych z domu produktów zdrowe potrawy, które później przy estetycznie nakrytych stołach skonsumowały z apetytem. Były kanapki, koreczki, soki, twarożki, koktajle, a wszystko pięknie przystrojone i udekorowane, gdyż dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą i zaangażowaniem. 

Dzięki udziałowi w akcji wychowawcy zrealizowali kluczowe cele dydaktyczne  i wychowawcze. Dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego odżywiania, higieny przyrządzania i spożywania posiłków oraz estetyki dekorowania i nakrywania do stołu. Dodatkowym elementem wychowawczym była integracja i współdziałanie dzieci oraz zaangażowanie rodziców.