W dniach 21 – 23.09.2018 r. 33 KDSH „Iskra” wzięła udział w LIX Harcerskim Rajdzie Szlakami Walk Partyzanckich organizowanym przez Hufiec ZHP Końskie.

Tegoroczna idea rajdu to celebrowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

21 września 2018 r. (piątek) po odprawie Komendanta Hufca, która odbyła się na boisku przy szkole podstawowej w Niekłaniu Wielkim wyruszyliśmy na szlak w stronę Stąporkowa (ok.17 km). Po drodze podziwialiśmy przyrodę, uśmiechem pozdrawialiśmy napotkanych ludzi i wykonywaliśmy trudne zadania na punktach patrolowych doskonaląc naszą wiedzę i techniki harcerskie.

Wieczorem wszystkie patrole spotkały się na kominku harcerskim, na którym prezentowaliśmy zadanie przedrajdowe. W tym roku dotyczyło ono zdarzenia związanego z partyzantami. Nasz patrol zaprezentował patrona naszej szkoły gen. bryg. Antoniego Hedę – Szarego i Jego działania na terenie gminy Radoszyce.

Rano 22 września wyruszyliśmy na trasę do Rogowa (ok. 17 km). Na kolejnych punktach patrolowych wykonywaliśmy zadania, których tematyka ściśle związana była z działalnością partyzantów z II Zgrupowania „Robota”. Po wieczornym śpiewograniu świetnie bawiliśmy się grając w gry planszowe.

23 września (niedziela) odbył się apel, na którym Komendant Hufca ogłosił wyniki rywalizacji i wręczył dyplomy oraz nagrody.

XVI Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki”, która również uczestniczyła w Rajdzie przeszła trasę 10 km ze Starej Kuźnicy do Końskich pod opieką druha Leszka Myśliwego. Zuchom towarzyszyły lokalne drużyny z Końskich i Stąporkowa. Podczas trasy zuchy świetnie się bawiły wykonując różne zadania, które były niezbędne do zdobycia „Sprawności zespołowej – Shrek”. Na punktach patrolowych spotykali postaci z bajki: Fionę, Kota w butach i oczywiście ogra Shreka. Oprócz ciekawych zadań na trasie zuchy uczestniczyły w zajęciach plastycznych, wykonując wydzieranki postaci z bajek, bawiły się w teatr, obejrzały scenkę w wykonaniu głównych bohaterów rajdu oraz obejrzeli jedną z części filmowej adaptacji Shreka. Wszystkie zadania wykonały znakomicie,czego efektem było zajęcie I miejsca na trasie zuchowej.

LIX Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich przeszedł do historii.
Do zobaczenia na za rok!
Czuwaj!!!